Atlantis
Céline Louis Ferdinand Doležal Miloš Duteurtre Benoit Grass Günter Hilský Martin Kabeš Petr Kareninová Anna Kundera Ludvík Kundera Milan Pound Ezra Rotrekl Zdeněk Švanda Pavel Trefulka Jan Urbánek Zdeněk Vaculík Ludvík
 
vyhledávání
 

Uživatel: nepřihlášen

Nákupní košík: 0 Kč

 
Skupina 42

Skupina 42
antologie

Ediční řada: České moderny
488 s., 70 čb vyobrazení, vázaná s přebalem, 175 x 195 mm
2000, 1. vydání
ISBN: 80-7108-209-0, 197. publikace
EAN: 9788071082095

Skupina 42 představovala v letech 1942–1948 seskupení mladých výtvarníků a literátů, které rozhodným způsobem ovlivnilo podobu tehdejšího českého umění i jeho další vývoj. Skupinu 42 tvořilo sedm malířů (František Gross, František Hudeček, Jan Kotík, Kamil Lhoták, Jan Smetana, Karel Souček, po válce Bohumír Matal), sochař Ladislav Zívr, fotograf Miroslav Hák, pět básníků (Ivan Blatný, Jiřina Hauková, Josef Kainar, Jiří Kolář, po válce Jan Hanč) a dva teoretici (Jindřich Chalupecký a Jiří Kotalík). Vycházeli z tradice moderní meziválečné tvorby a ve svých dílech usilovali o existenciální mytologii všedního života městského člověka.
Antologie Skupina 42 je členěna do pěti oddílů. První oddíl Navštívenka představuje každého člena básnickým portrétem z cyklu Jiřího Koláře Přátelé a charakteristickou ukázkou. Druhý oddíl Prehistorie zachycuje aktivitu budoucích členů Skupiny v letech 1928–1942. Třetí oddíl Zrod zachycuje vznik Skupiny 42 a tvorbu v období válečném. Čtvrtý oddíl Podněty a souvislosti přináší ukázky z děl českých a zahraničních autorů, jimiž se členové Skupiny inspirovali, a ukázky z překladatelské tvorby členů. Pátý, nejobsáhlejší oddíl Dovršení obsahuje ukázky z tvorby po roce 1945, tedy z let nejplodnějších.
Za ukázkovou částí následují dvě stati, Skupina 42 Evy Petrové a Literární skupina 42 Zdeňka Pešata. Svazek doplňují Medailony, obsahující základní životopisná data členů a jejich bibliografii, Chronologický přehled událostí, statí, knižních publikací 1931–1949 a Výběr z literatury o členech Skupiny.
První podoba antologie Skupina 42 vznikla ve druhé polovině 60. let pro edici České literární moderny v nakladatelství Odeon, kterou řídili Felix Vodička a Jiří Kotalík. Svazek však zůstal ve stadiu sloupcových korektur a v důsledku normalizačních zásahů do edičního plánu Odeonu už nevyšel.

 
420 Kč Není na skladě   Chci zprávu, až bude v prodeji