Benoît Duteurtre
Terminál ráje
Fotografie na obálce Dan Krameš
Můžete koupit také jako:
Čerstvě zesnulý muž se ocitne v nebi a s nadějí vyhlíží svůj odchod do ráje. Jeho iluze se však brzy rozplynou. Posmrtný prostor je řízen absurdními byrokratickými a hygienickými předpisy a nebeské autority se při schvalování odchodu do míst věčné blaženosti opírají především o data uložená v nebeském počítači...
Souběžně na zemi se vysoko postavený státní úředník Simon Laroche obává plánované kriminalizace pornografie, jež by mohla odhalit jeho tajné internetové eskapády. Přitom se kvůli prosté větě natočené bez jeho vědomí ocitá v zajetí administrativního a mediálního šílenství...
Další Duteurtrův román plný trpké ironie poukazuje na absurditu moderního globalizovaného světa, v němž nadměrná byrokracie a technologická kontrola prostupují všechny aspekty našeho života – včetně toho posmrtného.
Milan Kundera „Benoît Duteurtre skrývá své hluboké intence pod velmi osobitou směsí ironie a nostalgie; to člověka zavazuje ho číst (nejméně) dvakrát.“
Michel Houellebecq
Benoît Duteurtre (1960–2024) je uznávaný francouzský spisovatel. Narodil se poblíž Le Havru, vystudoval hudební vědu v Rouenu a pak žil převážně v Paříži. Do svého předčasného skonu se živil i jako hudební kritik, příležitostný klavírista a moderátor vlastního rozhlasového pořadu na stanici France Musiques. Psát začal v patnácti letech. Povzbuzován Samuelem Beckettem publikoval v roce 1982 svůj první text v revui Minuit. Následoval první román Sommeil perdu (1985) a řada převážně satirických románů a novel o současném světě vydaných nakladatelstvími Gallimard a Fayard. V českém překladu vyšlo v Atlantisu devět svazků: Totální výprodej (2000), Divná doba (2003), Cesta do Francie (2004), Služba zákazníkům (2005), Holčička a cigareta (2009), Dráhy (2010), Rebelka (2012), Šťastné město (2018) a Terminál ráje (2024). Jeho literární vkus a styl i vnímání světa ho sblížily s významnými autory, jako byl Milan Kundera (předmluva ke sbírce novel Divná doba), Jean-Jacques Sempé (návrhy obálek k jeho knihám) a další generační spisovatelé, zejména Michel Houellebecq. Sbírka Divná doba získala Cenu za novelu od Francouzské akademie (1997) a román Cesta do Francie prestižní literární cenu Médicis (2001). Jeho knihy byly přeloženy do dvacítky jazyků, roku 2021 byl vyznamenán Řádem umění a literatury (titul komandér). Svým jasným stylem a osobitým humorem (měl „jedno z nejkousavějších per“ na francouzské literární scéně) se zařadil mezi významné současné francouzské autory.
5. 11. 2001 Rozhovor Jovanky Šotolové s Benoîtem Duteurtrem na iLiteratura.cz
6. 11. 2001 Rozhovor Luďka Jandy s Benoîtem Duteurtrem v časopise Host z 6. 11. 2001, na iLiteratura.cz
2014 turné Listování s knihou Holčička a cigareta
5. 6. 2014 idnes.cz Klára Kubíčková: Lukáš Hejlík hraje chlapíka, jenž kvůli cigaretě skončil v cele smrti
6. 6. 2014 Rozhovor Ivety Pickové s Benoîtem Duteurtrem na iLiteratura.cz
24. 9. 2021 Rozhovor Jovanky Šotolové s Benoîtem Duteurtrem na veletrhu Svět knihy
16. 7. 2024 Benoît Duteurtre zemřel ve věku 64 let na náhlé srdeční selhání ve svém venkovském domě ve východofrancouzských Vogézách. O jeho úmrtí informovaly deníky Le Figaro, Le Monde a další světová média.
Benoît Duteurtre
Šťastné město
275 Kč 248 Kč