Karel Pecka
Malostranské humoresky
Můžete koupit také jako:
V osmdesátých letech připomínaly samizdatové humoresky Karla Pecky na malostranská témata, že pod nelidským příkrovem prožívají lidé v nerudovském koutě Prahy příběhy, v nichž člověk zůstává člověkem. Moudré, hořce vlídné zrcadlo Peckových próz svědčí živě i dnes.
Malostranské humoresky obsahují všechny tři sešity v jednom souborném svazku: Adventní starosti, Mistři smíru, Buldoček, Doktor Faust na Malé Straně, Poslední štístko pana Žorže, Dopis Josefu K., Jagothello, Mafie velká a malá, Pokušení, Garden-party s vernisáží, Dívej se nahoru, Pohořelý básník, Povětroň, Momentka profesora K. aneb podíl hospody na polidštění filozofa, Hledači pokladů, Známka s motýlem, Láska z Vinohrad, Dopis nezvěstnému.
Podle této knihy byl natočen stejnojmenný povídkový film (1995): Buldoček (režie Zdeněk Gawlik), Poslední štístko pana Žorže (režie Jan Pecha), Garden-party s vernisáží (režie Jaromír Polišenský).
Karel Pecka (6. 12. 1928—13. 3. 1997)
Karel Pecka žil do maturity v Českých Budějovicích. Na vysokoškolská studia nebyl po únorovém puči přijat, v roce 1949 byl zatčen za spolupráci na ilegálním časopisu a odsouzen na jedenáct let. Většinu přežil na lágrech při uranových dolech Jáchymova a Příbrami. Po návratu pracoval pět let jako kulisák. Od poloviny 60. let vycházely jeho povídky časopisecky (Host do domu, Tvář, Plamen), první knížka vyšla v roce 1966 (Úniky). Po srpnové okupaci se ocitl na seznamu zakázaných autorů a podstoupil řadu konfrontací se Státní bezpečností. Od roku 1975 strávil pět let v maringotce jako vodoměřič. Pokračoval v psaní prózy a podílel se na vydávání časopisu Obsah. Jeho texty vycházely v samizdatu a v zahraničí. Je autorem více než dvaceti titulů. Za Motáky nezvěstnému získal v roce 1981 cenu Egona Hostovského.
O Karlu Peckovi čtěte v časopisu Přítomnost v čísle z podzimu 2008
Na programu Mene Tekel 2013 byla rekonstrukce soudního procesu s Karlem Peckou